سامانه نیازمندی های صنعتی کار
ایمنی و بازرسی فنی

چیدمان تجهیزات ایمنی در ایستگاه ها

مهرانه مژدکانلو : چیدمان تجهیزات ایمنی

در هر ایستگاه تقلیل فشار متناسب با فشار ورودی و خروجی ان ممکن است حداقل یک یا دو تجهیز ایمنی فشار نصب شود.

طراحان ایستگاه در شرکت ملی گاز ایران، ایستگاهها را از نظر فشار ورودی و خروجی به سه مدل ایستگاه دسته بندی نموده اند:

  • ۱۰۰۰ به ۲۵۰ در دو مرحله تقلیل فشار
  • ۱۰۰۰ به ۶۰ در سه مرحله تقلیل فشار،۲۵۰ به ۶۰ در یک مرحله تقلیل فشار.
  • ۱۰۰۰ به ۲۵۰ در دو مرحله تقلیل فشار با شیر اطمینان در خروجی ایستگاه و یک شیر قطع فشار در ورودی ایستگاه ولی با کنترل فشار خروجی.
  • ۱۰۰۰ به ۶۰ در سه مرحله تقلیل فشار با نصب یک شیر اطمینان در فشار میانی، یک شیر اطینان در فشار خروجی و یک شیر قطع فشار با کنترل فشار خروجی ایستگاه.در این حالت باید دقت نمود رگلاتور هر سه مرحله با کلاس ۶۰۰ انتخاب شود، در غیر اینصورت؛ ناچار به استفاده از دو شیر قطع فشار میانی و خروجی بوده و یکی از دو سیستم مانیتورینگ و یا شیر اطمینان برای مرحله سوم نیز در نظر گرفته می شود.

طراحی ایستگاه های ۲۵۰ به ۶۰ نیز ممکن است به دو شکل صورت گیرد ،اول آنکه در ایستگاه های مستقر در کابینت چون دارای دو خط به ظرفیت ۱۰۰% ایستگاه هستند یک شیر مسدود کننده فشار سریع و یک شیر اطمینان در کلکتور خروجی نصب می شوند.

و دوم آنکه در ایستگاه های مسطح از شیر اطمینان و شیر مسدودکننده استفاده می گردد. در ایستگاه های قدیمی از مانیتورینگ و رگلاتور نیز استفاده می شد.

READ  اندازه گیری در ابزار دقیق

بنابراین با توجه به شرایط بهره برداری و تقسیم ظرفیت ایستگاه بین چند خط مساوی اصول چیدمان تجهیزات ایمنی ایستگاه را بدین صورت در نظر می گیرند.

که از سه نوع تجهیز ایمنی معرفی شده مانند شیر اطمینان،شیر مسدود کننده و رگلاتور مانیتور حداقل دو تجهیز از آنها باید مورد استفاده قرار گیرد.

 

ارسال مطلب : مهندس مهرانه مژدکانلو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن